Kontaminace laku a její odstranění

Článek napsal
Jakub Čech
dne 15. 2. 2021

Umývali jste někdy sami Vaše vozidlo, nechali si ho umýt v ručním mytí nebo jste byli v kartáčové myčce? A mysleli jste si, že je Vaše auto opravdu čisté? Na první pohled to tak možná může vypadat, ale na laku Vám s velkou pravděpodobností zůstaly asfaltové tečky a polétavá rez.

O co se ve skutečnosti jedná? Polétavá rez je termín pro malé kovové úlomky poletující všude v ovzduší, nejčastěji pak v okolí staveb nebo v blízkosti železnice. Tyto úlomky se „zasekávají“ do laku, ulpívají na jeho povrchu a pak se může zdát, že lak v těchto místech rezne. Nerezne ovšem lak, ale právě tyto železité částice na jeho povrchu. Nejčastěji je to patrné na bílých vozech.

Protože jsou nová auta často převážená na železničních vagónech, můžeme tento nepříjemný jev pozorovat i na zcela nových vozech.

Termín asfaltové tečky pak značí kousky asfaltu z vozovky, které odlétavají od Vašeho vozu i od ostatních vozů kolem Vás. Nejvíc těchto teček bývá za koly, na bocích vozidla a v zadní části auta, zejména kolem nárazníku. Přejeďte si někdy dlaní po umytém laku na střeše, kapotě nebo na spodcích dveří a uvidíte, jak na tom Vaše vozidlo je. Dovoluji si tvrdit, že lak bude velmi hrubý. Paradoxně jsou na tom v tomto směru lépe auta jezdící pravidelně do kartáčových myček. Lak u těchto aut je krásně vybroušený a kontaminace na něm příliš nenajdeme. To bude pravděpodobně jediná známá výhoda kartáčových myček, ale o tom zase v dalším článku.

Pokud tedy chceme mít vozidlo opravdu čisté, musíme se těchto nečistot zbavit. K jejich odstranění se používají chemické přípravky určené přímo na konrétní typ znečištění. Jejich výhodou je především to, že se jedná o takzvané bezkontaktní použití a nehrozí tedy poškození laku. Kontaktním způsobem odstranění je metoda pomocí hmoty „clay“ připomínající plastelínu. Touto hmotou se za vydatné lubrikace jemnými tahy přejíždí po laku a do clay hmoty se výše uvedené znečištění zachytává a lak se tím čistí. Výsledkem je tak lak krásně hladký a vyčištěný povrch laku, běžným mytím nedosažitelný. Takto vyčištěný lak je zároveň podmínkou pro další postupy, jako je strojní korekce laku, voskovaní nebo aplikace keramických povlaků. Pokud nejste se stavem svého laku spokojení a máte pocit, že by snesl řádnou dekontaminaci, neváhejte nás kontaktovat a uvidíte, jak tato kosmetická péče vašemu vozu prospěje.