Nejlepší ochrana laku auta je vosk

Článek napsal
Jakub Čech
dne 5. 2. 2020

Proč voskovat lak auta?

Automobilový vosk je produkt určený na ochranu laku automobilu. Voskem ošetřený lak mnohem lépe odolává UV záření a barva vozu pomaleji degraduje. Dále pak navoskovaný lak mnohem snáze odpuzuje vodu, což má za následek snadnější mytí a údržbu a do jisté míry se vůz také méně špiní. Voda na vodorovných plochách ošetřeného laku pak tvoří krásné kapičky (angl. beading) a na svislých stéká (angl. sheeting). Dle toho lze snadno odhadnout kvalitu aktuální voskové vrstvy. Pokud už vrstva vosku slábne, je ideální čas na převoskování. Doba výdrže vosku záleží na použitém typu a především na frekvenci umývání, aktuálním podnebí a používané chemii. Většinou se však jedná v průměru od 2 do 10 měsíců.

Jaký vosk použít?

Vosky pro zjednodušení dělíme na ty založené na přírodní bázi a na ty syntetické, někdy se setkáváme i s tzv. hybridními vosky kombinující vlastnosti obou. Každý typ vosku se svou povahou hodí pro jiný účel, a především ve způsobu použití závislém převážně na ročním období. Říká se, že přírodní vosky poskytují pocitově o něco lepší finální vzhled laku, nehodí se však k provozu v agresivním zimním prostředí, kde naopak excelují odolnější syntetické vosky. Dalšími vlastnostmi vosků, kromě jejich výdrže, jsou i snadnost aplikace, cena, případně vůně atd. Neměli bychom však zapomínat, že finální vzhled laku a automobilu celkově netvoří vosk, ale kondice laku. Pokud je tedy lak poškrábaný, zmatnělý, nebo zanesený kontaminací, volba sebelepšího vosku nezaručí skvělý finální vzhled.

Jak vám pomůže clean&style?

Jako premium ruční mytí, v clean&style s vámi nezávazně prokonzultujeme vaše požadavky na ochranu laku, prohlídneme jeho stav, doporučíme vhodný typ vosku a poradíme i s následnou údržbou, aby na vozidle vydržel co nejdéle.

Tuto službu v ceníku najdete pod programem A.